WI-FI-6 Teknolojisi

WI-FI-6 Teknolojisi

  • Post author:
  • Post category:
  • Post comments:0 Yorum

 

Wi-Fi 6 kablosuz ağ teknolojisi hayatıma girmeye hazır. Bu teknoloji yeni nesil olmakla birlikte “Axe Wi-fi” veya “802.11ax” olarak bilinir. Bu standart 802.11ac’nin gelişmiş olarak bize sunulan bir standartıdır.

Bir Access Point modeli.

Eğer Eviniz de birden çok internete bağlanacak cihaz mevcutsa, bu Access Point tam size göre. Bu cihaz test edildi ve standart hızı olarak 9.6 Gbps hızına ulaştı. 802.11ac ise 6.9 Gbps olarak bilinir. Bu da ortalama bu bir önceki teknolojiye göre 4x e yakın daha hızlı veri akışı sağladığını söyleyebiliriz.

Bu da bizim için daha iyi bir verimlilik sağlaması sebebiyle daha fazla veri akışı için 1024-QAM teknolojisini kullanarak 160 Mhz kanalı kullanır. Bu kanal aracılığı ile de verileriniz güvenli bir şekilde iletilmesini sağlar.Bu da sizin herhangi bir video izlerken 4k hatta 8k kalitesinde kesintisiz izlemenize imkan tanır.

Peki bu 1024-QAM nedir ?

QAM(Quadrature amplitude modulation) iletişim de verilerin radyo frekansları kullanılarak iletilmesini sağlayan bir modülasyon şemasıdır.

frekans dereceleri olarak aktarım şekli.

Bunun sayesinide daha fazla veri pakatleme düzeni oluşturulması sağlanır. 8 bit yerine 10 bit taşır ve 802.11ac teknolojisine kıyasla %25 daha fazla hız sağlanmış olur.

Wi-fi 6 standardı, verimliliğin daha iyi sağlanması için OFDMA’yı kullanır. Bu da veriyi daha hızlı bir şekilde paketleyip iletilmesini sağlar.

802.11ac standardı, cihazların bağlanması için birer birer bağlanmasını sağlarken Wi-fi 6 aynı andan daha fazla cihazın bağlanmasını sağlar. Bunu sağlarken de band genişliğinde gözle görülür bir düşüş olmadan yönlendiriciye aynı anda erişim sağlanır.

Bununla birlikte, 8 x 8 MU-MIMO ile, kullanıcılara 8 den fazla akış sunar. 802.11ac sadece indirmeler için çalışırken 8 x 8 MU-MIMO hem yükleme hem de indirmeyi aynı anda çalıştırır.

Bu, VR / AR, MMO’lar veya RPG’ler akışı, indirme, torrent açma, oynatma; Wi-Fi 6’nın 8 akışında, herkes için yeterince band genişliğini sağlar.

Yukarıda değindiğimiz özelliklerden başka, daha birçok özellikleri barındıran bu Wi-Fi 6 standardı zamanla kullanılmaya başlanması beklenmektedir.


Bir cevap yazın