Ücretsiz Wi-Fi tehlikesi

Ücretsiz Wi-Fi tehlikesi

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün sizlere ücretsiz yararlandığımız wifi lerin nasıl bir tehlikeye yol açabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Artık her metro ya da otobüste halka açık wifi lerin hizmetimizde olduğunu biliyorsunuzdur.

Geçenlerde memlekete gitmek için bir otobüs firmasında bilet kestim. Biletimi kestikten sonra otobüse binerken içeride üst tarafta wifi şifresi gözüme çarptı. Her firmanın otobüsünde olduğu gibi  wifi şifresi şoför kısmının üst tarafında yazılmakta.

Her neyse biraz vakit geçtikten sonra wifi ye bağlandım ve wifi arayüzünü merak ederek kaç kişinin bağlı olduğunu ve bu kişilerin ne tür veri akışı gerçekleştirdiğini merak ederek başladım.

Her modemde olduğu gibi arayüze giriş için bilinen Ip adresleri mevcut:

192.168.1.1 , 192.168.2.1 gibi…

Ip adresini bulduktan sonra “Kullanıcı adı” ve “Şifre” yi de bulmak zor olmadı. Her modem de olduğu gibi default şifreleri deneyerek “Kullanıcı adı” ve “Şifre” yi de bulduktan sonra modem arayüzüne giriş yaptım.

 

Yukarıda gördüğünüz gibi bir arayüz karşıma çıktı. Sol üst tarafta wifi ye bağlı cihaz sayısı(14) verilmekte. Ortada wifi ayarları, sağ da download(indirme) ve upload(yükleme) hızları verilmektedir. Sağ alt tarafta Aygıt hakkında bilgiler verilmekte. En alttada gördüğünüz gibi Ebeveyn k. , Sms, Rehber ve Gelişmiş Seçenekler mevcut. Burada Rehber ve Sms seçeneklerinin olduğunu görünce aklıma hemen bir GSM numarasının var olduğu geldi.

Kurcalamaya devam ederken Aygıt Bilgisini görüntülediğim de GSM numarasına ait bir IMEI numarasının var olduğunu farkettim. Bu IMEI numarası da kayıtlı olan GSM numarasına ait olduğunun belirtileriydi.

Aygıt bilgisi üzerinden devam ettiğimizde, bağlı olan kişi listesini görüntüledim. Burada bağlı olan kişilerin cihaz isimleri verilmekteydi. Operasyon kısmından istediğimiz kişiyi engelleyebiliyorduk. Bu kısım her modem de mevcut zaten.

Tekrar ana sayfa kısmına geldim ve oradan en alt kısımda bulunan Rehber bölümünü seçtim.

 

Yukarıda gördüğünüz gibi SIM kartına kaydedebileceğimiz sınır kişi sayısı var ve yeni kayıt yapma yetkisi verilmiş.

Yani istediğimiz bir numarayı kaydedebilir ve o numaraya da SMS gönderebiliriz. Bende hemen “Yeni” butonuna basarak yeni bir numara eklemeye başladım.

Burada bize kayıt için iki seçenek sunmaktaydı.

 

Bende ilk olarak SIM kart seçeneğini seçerek devam ettim.

 

 

“Deneme” adında bir isim oluşturdum. Cep numarası olarak da kendi cep numaramı girdim ve kaydettim.

 

 

Numaramı “Deneme”  olarak kaydettikten sonra numaramı seçip kendime mesaj göndermek için “Mesaj Gönder” butonuna bastım.

 

 

“Yeni SMS” oluşturarak numaramı seçtim ve  içerik olarak “AAAA” harfini girdim ve göndere bastım.

Birkaç saniye bekledikten sonra SMS içeriği cep numara geldi.

 

 

Gönderilen SMS nin şahsi bir numara üzerine kayıtlı olduğunu anladım. Sorgulamaya başladığımda Türkiye’nin hangi iline kayıtlı olduğunu buldum. Lakin bu detayları şimdilik geçiyorum. Bende aygıttan kendime gönderdiğim SMS ye karşılık bir cevap yazarak gönderdim.

İletildi mesajı gelmiş ve gönderdiğim SMS karşı tarafın SMS kutusuna girmişti.

 

Kontrol ettiğimde gönderdiğim SMS gelmiş ve birkaç SMS nin daha var olduğunu gördüm.

 

Diğer SMS ler ise kayıtlı olan kişiye ait fatura bilgisi, kullandığı operatör ismi ve birkaç önemli bilgi daha mevcuttu.

Son olarak faaliyetlerimi sonlandırarak yaptığım bütün işlemleri sıfırlayıp orada bulunan kişiye bildirerek modem şifresini değiştirmelerini talep ettim ve oluşabilecek bütün riskleri o kişiye bildirdim.

Bu Modem de daha birçok şey yapılabilirdi. Buradaki konumuzun amacı; bu tür işlemlerin basite alınması ya da önemsenmemesi, kişi ya da firmalara maddi zarar sağlayabilir ve itibar kaybı oluşturulmasına sebep olabilir. Bunun için bulduğumuz her ücretsiz wifi ağına bağlanmamak lazım…

 

 

 

Not: Bu konuda bahsi geçen her şey bilgilendirme amaçlıdır. Kötüye kullanmak  benim için sorumluluk teşkil etmez.


 

 

 

This Post Has 2 Comments

    1. Yigit

      Rica ederim. Faydalı olduysa ne mutlu.

Bir cevap yazın