Tokenizasyon nedir ?

Tokenizasyon nedir ?

Tokenizasyon, verilerimizin ve kart bilgilerimizin numara değerlerinin rastgele bir şekilde oluşturmasını sağlar. Bu oluşturulan değer kart bilgilerimize eşit ya da denk değildir. Sadece daha güvenli bir alışveriş ya da fon transfer için oluşturulan bir değerden oluşur. Bu oluşan tokenizasyon değerinin geri dönüşüm olarak kredi karti bilgi ve numarasına eşit değil ve olamaz dedik…

Kredi kartımızın bilgileri ya da vatandaşlık numarası gibi bilgilerimizin tokeni oluşturularak, yaptığımız herhangi bir online ya da ön ödeme gibi bir işlem sırasında bu verilerin açık olarak kullanılmasını engellemek ve daha güvenli bir kullanım sağlamak için oluşturulmuştur.

Tokenizasyon, kart bilgilerimizi ya da hassas verilerimizi çevrimiçi olarak gerçekleştirdiğimiz alışveriş ya da ticarette ifşa edilmez. Token kredi kartını temsil ettiği için yaptığınız alışveriş sitesinde kart bilgileriniz depolanmaz.  Bu bahsettiğimiz token herhangi bir kritik bilgi taşımaz.

 

 

Verileriniz rastgele oluşturulan token ile değiştirilip kullanıcıya sunulur. Onun için kötü amaçlı biri tarafından token bilgileriniz ele geçirilse dahi kredi kart bilgilerinize erişim sağlanmaz. Bir kredi kartı için birden fazla token oluşturulabilir, silinebilir ya da askıya alınma durumu da sağlanabilir.

Konu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın