Telefon Dolandırıcıları Pes Dedirtti

Telefon Dolandırıcıları Pes Dedirtti

Teknoloji her geçen gün gelişmekte ve bu da dolandırıcılar için vazgeçilmez teknik ve taktikleri beraberinde getirmekte. Bu haberimizde telefon dolandırıcılarının nasıl bir yöntem geliştirdiklerini anlatacağız. “Hat tuzağı” adındaki yöntem ilk örneği olarak Kanada’da yaşandı.

Elde edilen raporlara göre Telefon dolandırıcıları, yeni geliştirdikleri yöntemler ile karşıdaki kişi konuşmayı sonlandırdığında bile dolandırıcı hatta kalabiliyor.

Bu “Hat tuzağı” dediğimiz yöntem ile dolandırıcılar arama yaptıkları kişilerin telefonlarına bağlı kalabiliyor. Bu teknolojik dolandırma yönteminin hala nasıl çalıştığı çözülmemiş. Bu yöntemin  hangi hatları da tuzağa düşürebileceği de şimdilik belirsiz.

Bu dolandırıcılığa maruz kalan kişinin açıklamasına göre kişi “bir polis memuru olduğunu iddia ederek” kadının bir kimlik hırsızlığı mağduru olduğunu söylemiş. Bunun ardından da kadının o bölgedeki polisi aramasını ve gerekli detayları paylaşmasını istemiş.

Lakin mağdur kişi, yani kadın konuşmayı sonlandırdığında bile dolandırıcı hala hatta bağlı kalmayı başarmış. Bu kişinin hatta bağlı kalma süresi şuan 2 dakikanın altında  olarak söylenilse de zamanla bu sürenin artması söz konusu olabilir.
Bu olayın teknolojinin gelişim hızıyla beraber benzer olarak farklı ülkelere de zamanla yansıyacağı malum.

This Post Has 2 Comments

    1. Yigit

      rica ederim.

Bir cevap yazın