Teknolojiye Notlar(2)

2- Bugün de ikinci “Teknoloji hayatından notlar” konumuzdan   devam ediyoruz.  Teknoloji artık kanımıza gireceğinden hemfikiriz…Yani her yerimizi sarıp sarmalamış durumda. İleride bilim adamlarının bu gelişmeye bakarak elde ettiği sonuçlardan bahsetmek gerekirse ve bunu Moor yasasına dayandırarak ele aldığımızda çok feci sonuçlar bizi bekliyor…Neler mi var?

Mesela İnternet fişimizi çektiklerinde ne tür bir felaketin ortaya çıkacağından hiç haberdar değiliz…Tabii bizi ne ilgilendirir diyebilirsiniz. Bu işlerler ilgilenenler bir yolunu bulur halledilir deyip geçebiliriz…


Ufaktan başlayalım. Mesela IoT(ınternet of things) kelimesini bir yerden duymuşsunuzdur. Yani Nesnelerin İnterneti…

Bu nimeti ileride hem iyi hem de kötü bir şekilde kullanmak tamamen elimizde. Birşey anlamıyorum diyebilirsiniz. Şimdi bu Nesnelerin inteneti dediklerinde ufak programlanabilir bir çip bile aklınıza gelse kâfidir. Ve o çipin büyütülmüş halini ve Yapay zekayla kodlandığını düşünün ve de bunu size entegre edildiğini düşünün. Düşünebiliyor musunuz?


Çok saçma gelebilir ya da çok Fantastik gibi değil mi? Anca filmlerde olabilir diye….”Azınlık Raporu filmi” mesela.
Bu teknoloji şuan var ve kullanılıyor desem sizce… Ve hızla ilerlemekte.Detayları bu linkte bulabilirsiniz.

Tabiki bu çipler her geçen gün geliştirilmekte ve yeni kodlar enjekte edilmekte. 
Bu işlemler çok uzakta da yapılabilir.

Yani o enjekte edilen kişiye, herhangi bir fiziksel temas kurmadan da gerçekleştirebilirler. 

Tabi bunlar sadece İnsanlardan nasiplenmekle kalmayıp;  Ev , Araba, Yollar… Ve aklınıza gelebilecek birçok şey. Bu faaliyetler hayatımıza yavaş yavaş girmekte.
Bir anda olacak bir durum değil zaten. Ama önemli olan konu, burada size bahsetmek istediğim bu tür bir teknolojinin varlığından haberdar olmak ve ileride yapılabilecekleri bilmek…Biliyorsunuz bu bulunduğumuz zamanda teknolojiden geri kalanlara bir nevi cahil gözüyle bakılmakta…
Her neyse artık. Bugunde bu kadar olsun…


Bir cevap yazın