SpiderFoot

SpiderFoot

  • Post author:
  • Post category:OSINT
  • Post comments:0 Yorum

SpiderFoot Açık kaynak istihbaratı için kullanılan bir araçtır diye biliriz.

Peki Bu Araç Ne Yapıyor ?

İçerisinde birçok farklı web sitelerinden bilgi toplayarak bizlere otomotize olarak sunan bu araç, Ip adreslerinden, alanadlarına, e-posta adresleri ve daha pekçok konuda bizlere yardımcı olmakta.

Araştırmak istediğiniz hedefi belirterek ve modelini de seçerek aramaya başlayabilirsiniz. Araç grafik arayüzü ve terminal olmak üzere iki şekilde çalıştırılabilir. Aşağıda gördüğünüz görsel de parrot kullanılarak github’dan araç indirilmiştir. Windows için programı buradan indirebilirsiniz.

>git clone https://github.com/smicallef/spiderfoot.git

Ardından inen dosyanın içerisine girerek request.txt dosyasını kurarak güncellenmiş versiyonunu indirelem.

 

>cd spiderfoot/

>ls

>pip install -r requests.txt

Güncel versiyonu da kurduğumuza göre nasıl çalıştığına bir bakalım.

>ls komutu ile içerisindeki dosyalara göz gezdirdiğimizde birçok araç mevcut. Herbir araca farklı bir görev düşmektedir. Örnek olarak “sf.py” yi deneyelim…

Modülü çalıştırmak için python’un yüklü olması lazım.

yüklü değil ise

>apt-get install python

komutunu kullanarak indirebilir ve

>apt-get update & upgrade

yaparak işletim sisteminizi güncelleyebilir ve uygulamalarınızın en güncel versiyonlarını yükleyebilirsiniz.(Biraz uzun sürebilir)

Python’u da yüklediğimize göre hemen

>python sf.py -s burayadomainiyaz.com

diyerek yukarıdaki yere belirlediğiniz domaini yazarak taramaya başlayabilirsiniz. Araç taramaya başladığında öncelikle bazı modulleri hafızaya yüklemekle başlayarak ardından subdomain’leri taramaktadır.

Google için sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Farklı bir domain deneyerek gerçekleştirebilir ve diğer araçları da deneyerek farklı alanlarda sonuç elde edebilirsiniz.


 

Bir cevap yazın