Nasihatten Motivasyona…

Nasihatten Motivasyona…

” İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, gün batarken ölürler. Unutma ki dünya sandığın kadar büyük değil. Dünyayı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüzdür. Hırsımız, hevesimiz, bencilliğimizdir.”

Dünya bir garip han, bir hoyrat mekan,
İnsan bir garip varlık kabına sığmayan…
Hayat bir yudum su, bir anlık rüya…
Ömür bir kısa yol tekrarı olmayan…

Mevlana

Bu yolda nazarı sonsuza dikip; büyük yürümek ve büyük ölmek gerek. Bu yolda hırs, diken; benlik ve kibir, engeldir. Sakın kendine takılma ve kendinde boğulma. Teklik sadece Allah’a mahsustur, tek başına karar alıp hoyrat dünyanın dünyanın dayanılmaz ağırlığını kaldırma.

Bir dem gelir bir tekmeyle dünyaları yıkacak olursun, bir dem gelir yerdeki karıncaya mağlup olursun. Güç hayvanda bile mevcut. Akıl sadece anahtar. Anahtara takılma. Asıl olan anahtarın açacağı kapılardır. Kapıların ardında hazineler, kapıların ardında sırlar vardır. O sırlar ki, ebediyeti koynunda barındırır.

” Öfken ve benliğin bir olup aklını yener ! Daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip ol, azminden dönme! Çıktığın yolu, taşıyacağın yükü iyi bil, her işin gereğini vaktinde yap!”

Kendinde ara her ne aramak istersen. Gönlünü ömrünle birleştir, zamanla yüreğin taçlanır. Gönül eri ol! her zaman yüzün yerde, gönlün gökte olsun.

Başarı tesadüf değil ömürden bir parçadır. İyi anla ve iyi çöz dünyayı, hayatı, insanları…

Unutma! Acısız hayat acı verir.

 

Bir cevap yazın