Makinemizdeki Hayaletler

Bugünkü teknolojik güvensizliğimiz ile karşımıza çıkan en büyük zorluklardan biri, ağlarımıza bir hackerin girip girmediğini anlayamamamız. Aslında sıkıntımız basit; farkında olsanızda olmasanızda davetsiz misafirleriniz var. Ancak çözümü zor, çünkü göremediğimiz bir şeyle savaşamıyoruz. Akıllı telefonlarımızda, laptoplarımızda, masaüstü bilgisayarlarımızda, tabletlerimizde, banka hesaplarımızda,buzdolaplarımızda(yakında), arabalarımda, kurumsal ağlarımızda vb. birçok makinemizde farkında olmadan hayaletler,casus virüsler,trojanlar vb. geziyor.

Tüm bunları uzak tutmak ya da farkına varmak takdire şayandır. Ancak farketmediyseniz, şimdiden geçmiş olsun diyelim. Bu tür virüslerin resmiyetteki bir açıklamaya göre ikiyüzon günün  ardından tespit edilebiliyor. O süreyi saatler indirmemiz baya bir zaman alacak gibi gözüküyor.

Bununla birlikte, bir de büyük verinin hiç bitmeyecek bir sorunu da var. Yani ne kadar veri saklarsanız bir o kadarda o veriyi koruma gücünü arttırmanız gerekmektedir. Şuanda verilerimize fazla önem vermesekte biraz araştırma yaptığımızda bu verilerimizin sanal ortamda çoktan veri simsarcılığına bulaştığını görebilmemiz zor değil. Bu kullandığımız uygulamaların iyi olanlarının çoğunun ücretsiz olmasının sebeplerinden bir taneside bu olabilir. Artık “işimizi görsün yeter” dememek lazım bu kullandığımız uygulamalara…

Pc kullanıyorsanız ve şüphelendiğiniz bir uygulama ya da dosya varsa buradaki siteye atıp taratabilirsiniz. Bu site, içerisinde altmışa yakın antivirüs veri tabanı bulundurur ve taratır.


Bir cevap yazın