Load Balancer nedir?

Load Balancer nedir?

  • Post author:
  • Post category:
  • Post comments:0 Yorum

Bugün de sizlere Load Balancer’in ne olduğunu kısaca anlatacağım. Hadi başlayalım.

Load balancer kelime anlamı olarak Yük dengeleme anlamına gelir. Yani Donanımsal yük dengeleme hizmeti olarak dile getirilir. Bu sistem nerede kullanılır peki?
Bu sistem, yüksek trafikli web uygulamaların yükünü hafifletmek amacı ile ortaya çıkmıştır.

Her gün birçok web sitelere istek(request) göndererek verdikleri hizmetlerden yararlanmaktayız. Bu dünyadaki birçok kişinin bir web siteye istek gönderdiğini düşünürsek belirli bir süre sonra o web sitenin hizmet veremeyeceği duruma geleceği söz konusudur.

 Bunun için de load balancer devreye girerek bu yükü biraz olsun hafifletmektedir. Bu gelen istekleri farklı sunuculara dağıtarak yükü hafifletmekte ve hizmet akışının sekteye uğramasını engellemektedir.

Bu load balancer, yükü dağıttıkları sistemlerin sağlıklı olup olamadıklarını belirli aralıklarla kontrol ederek sağlıklı çalışmayan sunuculara trafiği yönlendirmekten kaçınır. Bu sayede LB’ler sistemlerimizin bir düzen içerisinde ölçeklendirmesini sağladıkları gibi yüksek erişilebirliği(HA-High Availability) sağlamak içinde kullanılır.

Problemli sunucuya yeni bir istek göndermeden kullanıcıların bu problemden etkilenmemesini sağlar. Buna ek olarak LB’ler sayesinde uygulama güncellemeleri, sistemi kesintiye uğramadan yapılabilir.

Bir cevap yazın