LI-FI nedir?

LI-FI(Light Fidelity) temel olarak Wifi ile aynı diyebiliriz. Lifi’nin wifi’den farklı olan yönleri var tabii.. Onlardan en önemli olanı ise Lifi’nin internet bağlantısını radyo sinyalleri kullanmak yerine, veriyi kablusuz bir şekilde aktarabilmek için LED ışıklarını kullanmasıdır. Wifi verilerimizi radyo sinyalleri kullanarak iletir. Şuan da lifi’nin kullanımı yaygın olmasa da önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde Nesnelerin İnterneti(IoT) ile yaygınlaşmaya başlayacaktır diye biliriz.

Hangisi Daha Hızlı?

Hangisi daha hızlı diyorsanız, Lifi daha hızlı diyebiliriz. Çünkü;

Son deneylerde de araştırmacıların sonuçlarına dayanarak Li-Fi hızının saniyede 224 gigabyt’a ulaştığını söyleyen araştırmacılar, bu iletişim türünün en kısa zaman da IoT cihazlarının yaygınlaşmasıyla adını duyuracağının kanısında. Bu iletişim türü ile İnternet üzerinden Lifi ile saniye de 20 film uzunluğundaki veriyi indirebilecek duruma geleceğiz.

Bu da Wifi’ye göre 1000 kat daha fazla veri yoğunluğunun olduğunu gösterir. Hızlı olmasının yanında da Wifi’ye göre daha güvenli olmasıda ön plana çıkmakta. Lifi’nin yaydığı sinyaller perdeler aracılığı ile sinyalleri sadece bulunduğu ortamda tutulabilmek mümkün olabilecek. Peki ışıklar daima açık mı kalması lazım? Hayır.

İletişimi kurmak ve veri akışını sağlamak için çok kısık bir ayarda bunu gerçekleştirebilirsiniz.


Bir cevap yazın