Kullandığımız İşlemci Soketleri

Merhabalar,

Bugün sizlere kullandığımız bilgisayarlarda gömülü gelen işlemci soketlerinden bahsedeceğim…

Malum bu soketlerin üretici firmaları şuanda bilinen AMD ve İNTEL firmalarının ürettiği soketlerdir.Bu iki firmanında üretmekte olduğu soketlerin  farklı yapılara ve pın değerlerine sahiptir. Bunlardan biraz bahsedelim.

Bu işlemcilerin bulunduğu yer olan anakartımızın üzeridir. Bu soketler işlemcinin nesline göre belirli standart şekillerine sahiptir. Bu iki firmanın işlemci soketleri farklı olduğu gibi, işlemci nesilleri de soket türünü etkilemektedir.

Bu işlemcilerin bulunduğu yer olan anakartımızın üzeridir. Bu soketler işlemcinin nesline göre belirli standart şekillerine sahiptir. Bu iki firmanın işlemci soketleri farklı olduğu gibi, işlemci nesilleri de soket türünü etkilemektedir.

İşlemci Soketleri niye farklı ?

İşlemci soketlerinin şekli sıkça değişir. Bunun nedeni ise her kaç yılda bir yenilenen işlemcilerin mimarisinden kaynaklanmaktadır. Halihazırda bu da yeni gereksinimler doğurmaktadır. Yani anakart uyumluluğu, farklı işlemci boyutları… Bu iki dev firmanın işlemci mimarileri birbirinden farklıdır. Yani bu iki işlemci firmalarının mimarileri arasında uyumluluk imkanı yoktur.

Bilgisayarların ilk zamanlarında Socket 7 anakartlarda Intel Pentium, AMD K6 veya Cyrix 6×86 kullanabiliyorduk. Tabi bunlar şimdiki zamana göre baya eskide kaldı.

İşlemci Soket Türleri

Yıllar içerisinde birçok işlemci türleri geldi geçti. Bugün ise sadece bu bahsedeceğimiz üç tane tür kullanılmaktadır.

LGA, PGA, ve BGA.

LGA ve PGA yı birbirinin tersi olarakta görebiliriz. LGA(Land grid array) işlemciyi üzerine yerleştirdiğimiz pinlerden oluşur. PGA(Pin grid array) da ise pinler, işlemcinin üzerinde yer alıyor. Bu durumda işlemciyi soketin üzerine karşılık gelen deliklere yerleştiriyoruz.

Intel işlemciler LGA’yı kullanırken AMD işlemcileri PGA’yı kullanmaktadır. Tabi bunun bazı istisnai durumları ortaya çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse; AMD Threadripper, LGA soketine sahip. Intel’in ise Pentium, Pentium 2 ve Pentium 3 gibi eski işlemcilerin hepsi PGA soketi kullanmaktaydı.

BGA(Ball grid array) türü soket işlemci, kalıcı olarak anakart ile birleştiriliyor. Bu durumda da işlemciyi yükseltme işlemi imkansız hale gelmektedir. Tabi BGA soketini de kullanmak maliyeti azaltabiliyor. BGA’nın aslında bir soket bile olamadığını söyleyebiliriz. Ancak diğer soketlerle aynı işlevi görmektedir.

Peki Soket Türü Neden Önemli 

Bu yukarıda bahsettiğimiz soket türüne uygun bir işlemci almanız, işlemciyi sokete yerleştirebileceğiniz anlamına gelmiyor!

LGA gibi soket türleri, modeli değil sadece kategoriyi belirlemektedir.

Intel soketlerinde pın sayısına göre belirlemekte. Örneğin LGA1155. Yani LGA türünde 1.155 pin bulunmaktadır. Bu soket türü için üretilen bir işlemci, sadece bu soketler çalışmaktadır. Bazen sayılar birbirine yakın olsa da ikisi arasında uyumluluk söz konusu olmaz. LGA1155 ve LGA1156  gibi.

AMD’nin yaklaşımı biraz farklı tabi bu konuda. AMD daha geniş kapsamlı soket isimleri kullanmaktadır. AM3, AM4, FM1, FM2 gibi. Uyumluluk için aynı soket türünü kullanmak şart tabii.

AMD, bazen uyumluluğu korumak amacıyla işlemci soketini güncelleyebilmektedir. Bunun için de AM2+ veya AM3+ gibi soket adının yanına “+” işaretini bırakmaktadır…


Bir cevap yazın