Kendi VPN ni kur

Kendi VPN ni kur

Birçoğumuz, birçok yasaklı ya da bulunduğumuz kurumda yasaklanmış sitelere girmeye ihtiyaç duyarız. Bu web siteleri çoğunlukla sosyal medya uygulamaları olabiliyor(İnstagram,facebook vb.).

Bunun için birçok kişi gerek AppStore gerekse PlayStore’den VPN(Virtual Private Network) indirmektedir. Bu vpnlerin çoğu siz kullanırken arka tarafta verilerinizi uygulamayı yapan kişi tarafından çekilmekte. Bunun farkına varamasakta bu tür veri sızıntılarına hergün şahit olmaktayız.

Şimdi beraber Android cihazlarda nasıl kendi VPN mizi kuracağız ondan bahsedelim…

İlk olarak mobil cihazımızdan Ayarlar kısmında VPN bölümüne gidiyoruz.

VPN bölümüne girdiğimizde karşımıza VPN ekle kısmına girip oradan kendimize google den bir sunucu bulup ekleyeceğiz.

 

Ardından bu aşağıda gördüğünüz Ad kısmı VPN nize kendi belirlediğiniz bir isim yazabilirsiniz. TÜR kısmında bulunan pptp kısmını ellemiyoruz.

Sunucu Adresini,Kullanıcı Adı ve Şifreyi Google’den bulduğumuz sunucuyu ekleyeceğiz.

Şimdi de bir VPN sunucusu bulalım…

İlk olarak Google de Vpnbook diye arama yapıyoruz. Vpnbook resmi sitesine giriş yapalım. Giriş yaptıktan hemen sonra sayfayı aşağı kaydırıp PPTP kısmına basıyoruz.

PPTP kısmında bulunan sunuculardan birini kopyalayacağız. Mümkün olduğunca kendi bulunduğunuz ülkeye yakın bir sunucu seçmeniz sizin için intenet hızı açısından daha avantajlıdır.

Biz örnek açısından ilk olanı seçiyoruz.

Sunucumuzu kopyaladıktan sonra mobilde VPN bölümünden Sunucu Adresi kısmına yapıştırıyoruz.

Sunucu adresimizi de yapıştırdığımıza göre sıra Kullanıcı Adı ve şifreyi kopyalamaya geldi.

Bunu ununtmamak gerekir ki kullanıcı adı daima vpnbook olarak seçilir. Çünkü; sunucumuzu vpnbook firmasından aldığımız için değişiklik göstermez.

Lakin şifremiz 4-5 günde bir değişmektedir. Bunu anlamanın yolu da vpnyi aktif hale getireceğiniz zaman başarısız bir durum oluştuğunda büyük ihtimalle şifreniz değişmiştir. Bunu halletmenin yolu da vpnbook sitesine girip oradaki sadece değişen şifreyi tekrar şifre yerine yazmanızdır.

 

Bir cevap yazın