TAİLS

Debian tabanlı TAİLS İşletim Sistemi Nedir peki? nasıl kullanabiliriz? biraz bundan bahsedelim.

Konuya başlamadan önce bir dipnot olarak bahsetmek gerekirse… Hepiniz Edward Snowden’i duymuşsunuzdur. Ya da bu yabancı geliyorsa Wikileaks belgelerini duymuşsunuzdur. Peki bunlar nedir bu adam kim diye bilirsiniz.Hemen izah edelim.

Edward Snowden eski NSA çalışanı ve birgün Tails işletim sisteminin içerisinde bulunan Tor ağını kullanarak önemli devlet yazışmaları olan wikileaks belgelerini İnternet ortamına ifşa etmiştir. Umarım biraz anlamışsınızdır artık nasıl bir işletim sistemi olduğunu. Artık Edward ile ilgili detaylı araştırmayı size bırakıyorum.Şimdi gelelim Tails’ee.

Tails işletim sistemini kullanmak için ister sanal olarak VMware üzerinden kullanabilir ya da USB ye boot ederek live olarak kullanabilirsiniz. Yani herhangi bir kurulum yapmadan RAM üzerinden çalıştırılabilir ve hiçbir iz bırakmadan gezinebilirsiniz. Tabi bu size hiçbir zaman %100 Anonimlik sağlamaz. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım ve ona göre hareket etmek gerek yani. Buradan Tails’i indirebilirsiniz.

Tails’ e kurulu olarak gelen Tor ağı (gizliliği sağlamak için kullanılan tarayıcı) na bağlanarak herhangi bir önemli bir haberi paylaşabilir  ya da Deep Web denilen İnternetin karanlık tarafına giriş yapabilirsiniz.

Tail işletim sistemini USB belleğe boot ettiğiniz zaman boot işemini burada ki linkten programı indirerek kurabilirsiniz.

USB üzerinden kullandığınız da, geriye herhangi bir iz bırakmazsınız. Yaptığınız işlemler sadece USB de yüklü olan işletim sisteminde saklı kalır ve LUKS denilen şifreleme türü ile şifrelenir. Başka şahısların eline geçse bile okunamaz. Tabi bunlara ek olarak  Görsel Düzenleyici , Medaya Oynatıcı gibi  daha birçok aracı içinde barındırır. Tails’in  güvenliği ile ilgili ek güvenlik ayarlarına göz atmak isterseniz buraya da göz atabilirsiniz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…
Bir cevap yazın