FAT32, exFAT VE NTFS dosya sistemleri

Bugünkü konumuz da  dosya sistemlerinden bahsedeceğiz…

Bu Dosya sistemleri ne işe yarar?  ve nerede kullanılır?

İlk önce bu dosya sistemlerinden kısaca bahsetmek gerekirse;  Bu dosya sistemleri Windows tarafından oluşturulan, bilgisayarın sabit disk üzerindeki verileri düzenlemek için kullanıdığı temel yapılardır diye biliriz.


Diyelim ki;  yeni bir sabit disk takıyorsanız ve verileri veya programları depolamaya başlamadan önce bu dosya sistemlerinden birini kullanarak sabit disk’i bölümlendirmeniz ve biçinlendirmeniz gerekiyor…İşletim sistemlerinde genellikle farklı dosya sistemeleri mevcuttur. Biz de Windows tarafından oluşturulan dosya sistemlerini izah etmeye çalışacağız…
Hemen başlayalım…

İlk olarak Fat32 den başlayalım:

FAT32 dosya formatı  nedir?

Fat32[File Allocation Table-Dosya yerleşim tablosu] eski olmakla birlikte kullanışlı bir dosya sistemidir. Windows 95 ile beraber dünya ya geldi. Lakin eski adı Fat16 idi. Zamanla yerini 32 ye bıraktı…

Bu dosya sistemi 4GB boyutundan küçük dosyaları yönetebilirken, en fazla da 8TB disk bölümleri ile de ilgilenir. Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde sorunsuz çalışır.Tabi bu dosya sisteminin yavaş yavaş vazgeçilmesin de ki amacı belli…Zamanla dosya boyutları büyüdükçe yeni sistemlere ihtiyaç duyuluyor.
Bu dosya sisteminin Dezavantajı ise tekil dosyalar için boyut sınırının olmasıdır. Yani Fat32 formatına sahip USB belleklere 4GB’tan büyük  dosya atmanız mümkün değildir. Özellikle video kalite ve boyutunun  arttığı bu zaman da video kaliteside artmaktadır. Ancak ufak boyutlu dosyarı taşımanızda bir sıkıntı oluşmaz.

exFAT  dosya formatı nedir?

Bu dosya sistemi yukarı da zikretttiğimiz FAT32 nin yerini alsın diye Microsoft’un geliştirdiği bir dosya sistemidir. 2006 yılında kullanıma sunulmaya başlayan bu dosya sistemi WİNDOWS VİSTA SP1 ile başladı.

Bu format 16 exabyte dosya transfer sınırına sahiptir. Bu durum da da FAT32 nin en büyük sorunu da ortadan kaldırılmış oldu. Bu sistem 4GB den büyük dosyaları ve 32GB’ den büyük disk bölümlerine imkan tanıyor.

Bu format Microsoft tarafından oluşturulsa da Apple tarafından lisanslandı ve Apple kendi Mac sistemli tarafından desteklenmeye başlandı.Bu dosya sisteminin diğerleri gibi birkaç eksikliği var tabii.
Bunlardan bir tanesi de dosya günlük sisteminin olmamasıdır. Bu nedir?  derseniz. Bu günlük sistemi:

Diskte bulunan dosyalar da  yapılan değişiklikleri ve daha önceki değişiklikleri günlüğe kaydeder. Bu sayede elimiz de dosyaların doğruluğunu kontrol edebileceğimiz bir kayıt bulunur. Ama bu sistem de öyle bir durum söz konusu değil.

NTFS dosya sistemi nedir?

NTFS[New Technology File System-Yeni teknololi dosya sistemi]   Windows NT’ nin dosya sistemi olarak kullanılmaktadır. Windows XP, Windows 2000, Windows 2003 ve Windows Vista da kullanılmıştır Windows’un önceki FAT dosya formatının yeniden yapılandırılmasıyla oluşturulmuştur.

Ayrıca hataları kolayca gideren dosya kayıt sistemi bulunur ve şifreleme oluşturulabilir dahası disk kota sınırlama gibi birçok özellikleride içinde barındırır. Herhangi dosya bölüm sınırlaması yoktur. Windows’un Windows XP’den sonraki tüm sürümlerin de çalışır. Bazı linux dağıtımlarında gömülü olarak gelmektedir.Windows’un Xbox One sini destekler.

Bu dosya sisteminin 5 sürümü bulunmaktadır. Bunlar;  1.0  1.1 ve 1.2 NT 3.51 ve NT 4 , v3.0 Windows 2000′ de ve v3.1 Windows XP,  Windows 2003 ve duyurulmuş olan Windows Vistadır.

Sonuç olarak exFAT, harici sürücüler için ideal bir dosya sistemidir. Flash disklerinizi biçimlendiriken exFAT formatını kullanmakta fayda vardır. NTFS Windows sisteminin  kurulacağı depolama alanı için ideal bir sistem olarak kullanılabilir. Kurulum yapılırken zaten varsayılan olarak gelmektedir…Bir cevap yazın