Ekran Parlaklığı İle Veri Sızıntısı

Ekran Parlaklığı İle Veri Sızıntısı

Merhaba Arkadaşlar,

Her geçen dakika hatta her kaç saniyede bir veri sızıntıları ortaya çıkmaktadır. Verilerimiz, kişiler bilgilerimiz, bizim için değer arz etmektedir.

Bu haberimiz de bazı araştırmacıların elde ettikleri sonuçlar doğrultusunda hedef kişinin verileri ekran parlaklığının derecesinde ufak değişiklikler yapılması sonucunda ele geçirilmesini mümkün kılmaktadır.

Nasıl Mı?

Araştırmaların verileri doğrultusunda, hedef kişi arasında 4 metrelik bir mesafeyi geçmeyecek şekilde “1” ve “0” dan oluşan havadaki veriyi ele geçirmek ve o verilerle oynamak mümkün.

Hedef kişinin verilerinin çalınması, bilgilerin kodlanması ve ekran parlaklığı değişikliklerinin Morse kodunun nasıl çalıştığına çok benzeyen sıralı bir desen kullanılarak iletilmesiyle elde edilir.  Morse kodunun çalışabilmesi için başka bir gerekli olan şey ise deseni kaydedebilen bir ekranın olmasıdır. Desen alındıktan sonra veriler anlaşılır bir hale gelir.

Yukarıdaki video da görüldüğü üzere ele geçirilen bilgisayarın filtreleme yapılması sonucu ortamda oluşan verilerin rahatlıkla ele geçirilmesi mümkün hale gelmiştir. Fark edilmesi oldukça zor bir durumdur. Lakin herhangi bir video çekimi ile ekran parlaklığındaki değişimi fark etmek mümkün olabilmektedir.

İlgili Detaylar:

Makale:

 

 

 

Bir cevap yazın