Dijital Sım eSIM  Nedir?

Dijital Sım eSIM Nedir?

 

Dijital Sim, Türkiye’de BTK tarafından düzenlenen, yerli ve milli olarak bilinen bir projedir. Yeni nesil olan bu eSIM, bir gömülü çiptir. Telefon ve tabletlerde gömülü olarak gelecek olan bu çip birçok kolaylıklar sağlamakta. Bundan sonra herhangi bir ücret ödeyip yeni bir kart almaya gerek kalmadan, operatörler tarafından ücretsiz olarak kullanıma açılır. 

Bu çip gömülü olduğundan uzaktan programlanabilir olarak tasarlanmıştır. Böylelikle eSIM’leri destekleyen ağlar arası geçişte kolaylık sağlanması amaçlanmıştır. Şuan da birçok firmanın  bazı cihazlarında eSIM destekleyen özellik mevcuttur.

  • Samsung Galaxy S20
  • Huawei P40 Pro
  • Apple Iphone 11 Pro Max

vb. cihazlar da gömülü çip olarak gelmektedir.

Bu arada birden fazla eSIM profili de yükleyebilirsiniz. Böylelikle  yurt dışı seyahatleri için  Sim kart takıp çıkartmak yerine telefonunuzda aktif olmasını istediğiniz hücresel ağı seçip değiştirebilirsiniz. Bu projenin 2021 tarihin de yavaş yavaş cihazlara gömülüp ya da yeni çıkan cihazlarda gömülü olarak gelinmesi bekleniyor. BTK tarafından sunulan video ya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bazı Dez Avantajları

eSIM’ler istediğimiz gibi çıkarıp takamayacağımız için  sürekli olarak  bir hücresel ağa bağlı kalmamız gerekli olabilir. Bu da telefonları daha fazla izlenilebilir hale getirir. Bu normal kullanıcılar için pek sorun oluşturmasa da hükümetler veya istihbarat tarafından takip edilmek istemeyen kullanıcılar için fazlasıyla bir sorun haline gelebilir.


Bir cevap yazın