Cep Telefonları Nasıl Çalışır?

Cep Telefonları Nasıl Çalışır?

Şuan da herkesin yanından ayıramadığı mobil cihazları ne kadar tanıyoruz acaba… Sadece iletişim kurmak ya da fotoğraf, video gibi fonksiyonları kullanmak için icat edilmedi. Bu cihazların nasıl çalıştığına gelin beraber bakalım.

Oldukça yaygın ve yanlış bilinenin aksine cep telefonları, uzaydaki uydulara bağlanarak çalışmazlar. Cep telefonları çevremizde konumlanmış baz istasyonlarını kullanarak iletişim halinde olurlar. Açık halde bulunan her mobil cihaz sürekli olarak çevresine “ben burayadam ve kimliğim budur” diye mesaj gönderir. Bu mesajları alan baz istasyonları da topladıkları bilgileri GSM Operatör merkezlerine gönderirler. Bu sayede hangi mobil cihazının hangi baz istasyonu bölgesinde olduğunu ve bir arama yapıldığın da hangi baz istasyonu üzerinden o cihazla iletişime geçileceği verisi tutulmuş olur. 

Baz istasyonları hem mobil cihazları ile hem de kendileri aralarında haberleşirler. Bir baz istasyonundan uzaklaştığınızda size en yakın baz istasyonuna sizin bağlantı bilgilerinizi aktararak, bağlantınızı kesintisiz bir şekilde sağlanmasını hedefler. Bir otoyol üzerinde araba ile yol aldığınızı varsayın, mobil cihazınız ortalama her kilometre de bir baz istasyonundan başka bir baz istasyonuna geçiş yapacaktır. 

Sim Kartı (makro-mikro-nano) ne iş yapar?

Her mobil cihaz da kullanılan sim kartları, cep telefonu kullanıcısının bir nevi kimliğidir diyebiliriz.

Mobil cihazımız baz istasyonuyla iletişime geçtiği sırada sim kartı içerisindeki verilerin tamamı baz istasyonuyla paylaşılır. Yani bu işlem otomatik gerçekleşmiş olur. Bu bilgiler içerisinde IMSI gibi sizin operatör tarafınızdaki kullanıcı kodunuz bulunmaktadır. IMSI numarası mobil cihaz numarasından farklı bir numaradır ve her mobil için operatörünüz tarafından özel olarak oluşturulmuştur. Yalnızca kullanıcıya özeldir.

Bazı GSM Operatörleri bu IMSI numarasını kullanıcının kullandığı mobil numarası olarak belirlemekte ve bu çok büyük bir güvenlik açığı teşkil etmektedir.  Bu baz istasyonları her ne kadar yüksek teknoloji ürünleri gibi görünüyor olsalar da halen çok eski yöntemler ile çalışmaya devam etmektedirler.


Bir cevap yazın