3 bin İsveçliye Çip takıldı

Teknoloji rahat durmaz. Bunu hepimiz artık çok iyi biliyoruz. Şimdi de İsveç halkının bir çoğuna çip takıldı bile…

Peki bu çipler niye takılıyor İnsanlara. Önce biraz bundan bahsedelim… Bildiğiniz gibi artık çoğu Şirket ve Devlet Kurumlarına giriş olarak  çip kullanılmakta. Bu çipler şuanda kişilere verilen kartlara enjekte edilmiş durumda. Ama İsveçteki şirketlerin çoğu işi ilerleterek insanlara çip takmış durumda ve bu sayı şuan olarak 3 bin kişi ve dünyada 10 bini aşmış durumda.Bu da  her geçen gün artmakta.

Çünkü İsveçte çalışmak isteyen kişiler ya da oranın yerli halkı, herhangi bir şirkete girmek için  o kişiye çip takılması gerek. Çip takılan kişilere “Cyborg” denilmekte. Dünya da en çok insana çip takılan ülke olarak ta İsveç ilk sırada yer almaktadır.

Bu çipler peki nasıl deriye enjekte edilmekte ya da nasıl birşey acaba?Hemen bahsedelim; 

Çipin büyüklüği bir pirinç tanesi kadar ve deriye şırınga yoluyla enjekte edilmekte. Bu çipin adına da”RFID”  denilmekte.

Bir de bu çipin en güzel yanı ise herhangi bir pile ihtiyaç duymadan enerjisini anten yoluyla sağlamasıdır. Bu içinde bulunan anten ise atrafına sinyaller yollayarak, etrafındaki teknolojik aletlerle iletişime geçebiliyor olması. Fiyatı ise şuan da 150 dolar olarak belirlenmiş durumda.Bu fiyat ileride düşüş te gösterebilir…
Tabi bu işin bir de güvenlik ya da zaafiyet tarafı vardır herzaman…Düşünsenize size takılan bir çipin, sizin haberiniz olmadan o çipi kontrol eden kişinin, sizin hakkınızda birçok bilgiyi elde edeceğini. Bu bilgilerin çoğu kritik bilgi olmakla beraber, sağlık durmunuzu öğrenme,  kredi kartı bilgilerinizi elde etmekte ve daha birçok şey…

Bir örnek vermek gerekirse;
İsveç demir yolları yetkilileri, yolcuların çiplerini taradıklarında E-bilet yerine, LinkedIn  ve diğer tüm sosyal medya verilerine ulaşarak, tabiri caizse kişinin şeceresini ortaya koymaktadır…Çok basit bir örnek olsa da bu. İleride daha fazlası ne olabilir diye düşünebilirsiniz mesela.

Sağlıkla kalın…


Bir cevap yazın